Оцінка


Зміни законодавства в сфері нерухомості: що потрібно знати для укладання угоди купівлі-продажу в Україні

Законодавство в Україні постійно змінюється, це впливає на роботу експертів з нерухомості. Нижче - основні зміни за останній рік, про які варто знати, працюючи з нерухомістю.

Нові правила оцінки нерухомості в Україні

В Україні ввели нові правила оцінки об'єктів нерухомості, безпосередньо впливає на процес посвідчення угод купівлі-продажу.

Фонд державного майна України запустив нову Єдину базу звітів про оцінку нерухомості. До складу системи входять:

  • база даних;
  • модуль електронного визначення оціночної вартості.

Завдяки Єдиній базі відбувається моніторинг всіх звітів про оцінку завдяки закладеним ринковим індикаторами. Тепер держава контролює відповідність звітів дійсній ситуації на ринку нерухомості: повнота даних, відповідність їх актуальним ринковим цінам тощо. Після перевірки звіт реєструється і йому присвоюється унікальний номер. Без цього номера звіт про оцінку - недійсним і нотаріус не має права проводити операції на його основі.

Фонд держмайна стверджує, що тепер укладати договір купівлі-продажу квартири за нереальною ціну більше не вдасться і податки доведеться заплатити згідно вартості, яка закладена в системі ринкових індикативів.

Це впливає на визначення ціни договору і оподаткування операцій з нерухомим майном, а іноді і на можливість посвідчення угоди (якщо звіту про оцінку не присвоєно унікальний код-ідентифікатор договір засвідчити неможливо).

Таким чином, при проведенні операцій з купівлі-продажу нерухомого майна, в разі відсутності оформленого належним чином звіту про оцінку (з присвоєним унікальним номером) - нотаріус повинен відмовити в посвідченні угоди.

За даними Фонду держмайна, в 2019 році зупинено доступ до Єдиної бази 48 суб'єктам оціночної діяльності, в 2018 - 22 суб'єктам оціночної діяльності. Крім того, трьох оцінювачів позбавили сертифікатів.

Станом на 25 квітня 2019 року, Єдина база даних звітів про оцінку налічує зареєстрованих 332000 звітів і перевірених нотаріусами 233000 звітів. Перевірка звітів нотаріусами побічно свідчить про здійснення угод. Кількість звітів в порівнянні з 2018 роком зросла майже в 2,5 рази.

Податки і збори при купівлі-продажу нерухомості в 2019 році

Про оподаткування при укладанні угод, то воно за останній рік не змінилося. Які на сьогодні діють податки і збори при купівлі-продажу квартири в Києві і інших населених пунктах України:

  • державне мито в розмірі 1% від оціночної вартості об'єкта;
  • податок на доходи фізичних осіб - 5% від вартості нерухомості, якщо це не перший
  • продаж за останній рік, або якщо власник володіє нерухомістю менше 3 років. У такому ж випадку доведеться сплатити військовий збір - 1,5% від вартості;
  • покупець платить 1% від вартості на обов'язкове соціальне страхування.

Нововведення на первинному ринку житла

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України взявся оновлення застарілих ДБН і нормативної бази в будівництві. Зміни впливають на темпи, якість будівництва і швидкість оформлення права власності на новий об'єкт.

Перепланування - тепер в законі

Так, тепер роботи з перепланування житлових і нежитлових будівель і приміщень в них (без втручання в несучі конструкції), які відносяться до об'єктів з класом наслідків СС2 і СС3 не вимагають узгодження.

Тому, якщо план квартири відрізняється від плану в техпаспорті, але немає змін, які заборонені новими нормами - тоді можна без проблем оформляти угоду.

Присвоєння поштової адреси новобудові

Також змінили процес присвоєння поштової адреси новобудов по всій Україні. 27 березня 2019 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності». До цього часу в Україні не було затвердженої процедури надання адрес добудований об'єктів. Органи місцевої влади займалися цим на свій розсуд і нерідко були зловживання і затягування термінів реєстрації нових об'єктів нерухомості і як наслідок - оформлення права власності на нові квартири або нежилі приміщення.

Тепер адреса новобудови надають при наданні будівельного паспорта. Після введення об'єкта в експлуатацію автоматично присвоюється адреса.

Майбутні зміни в законодавстві

Електронний реєстр дозволів на будівництво

Верховна Рада України планує розглянути проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об'єктів незавершеного будівництва та майбутніх об'єктів нерухомості» (рег. № 7084 від 06.09.2017 р). Документ повинен допомогти запустити електронний реєстр проектної документації на будівництво, державної реєстрації прав на об'єкти незавершеного будівництва та майбутні об'єкти нерухомості.

Публічний портал для громадськості

Також, у проекті Закону України № 7085 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері містобудування», передбачено створення Єдиної державної електронної системи, яка буде складатися з трьох частин:

  • електронний кабінет;
  • реєстрація будівельної діяльності
  • відкритий Публічний портал для громадськості.

Закон спрямований на підвищення прозорості у взаємодії між забудовником і іншими учасниками ринку нерухомості. Покупець житла зможе ознайомитися з усією актуальною інформацією про об'єкт будівництва на одному ресурсі.

Також крім того планується фіксувати факт укладення договору про придбання права на квартиру або нежитлове приміщення в новобудові в Державному реєстрі прав. Інвестори отримають майнові права на нерухомість, яка ще в процесі будівництва.

Переглядів: 238
Дата добавлення: 2019-05-16
Добавив: Vitaliy HOME