Оцінка


Це питання неминуче постає перед людиною, яка бажає придбати або продати житло. Незважаючи на велику кількість інформації з цього приводу, проблема вибору ріелторської компанії при здійсненні правочинів щодо нерухомого майна існує.

Більшість порад зводяться до обліку наступним критеріїв:

 • термін, протягом якого компанія працює на ринку;
 • чи є агентство членом професійних об'єднань ріелторів України;
 • розмір, характеристика офісу компанії.

Іноді згадують про нагороди, отриманих фірмою за якість послуг, що надаються, або навіть про масштабність рекламної компанії.

Звертає на себе увагу той факт, всі ці критерії стосуються безпосередньо компанії, що надає послуги по операціях з нерухомістю, і жоден з них не спрямований на задоволення інтересів споживача. Це легко пояснюється тим, що авторами значної частини рекомендацій є самі ріелтори, причому зазвичай вони представляють інтереси великих давно представлених на ринку нерухомості компаній. Існуюча конкуренція на ринку послуг із супроводу транзакцій з нерухомістю призводить до того, що великі агентства докладають великих зусиль для закріплення і розширення клієнтури, адже від цього залежить їх прибуток.

Яку роль відіграє стаж роботи агентства?

Важко заперечувати необхідність урахування цього чинника при виборі ріелторської компанії. Всі чули про «фірми-одноденки», які не мають свого офісу або знімають його на пару днів. Уклавши договір з подібною «фірмою», клієнт ризикує залишитися без грошей і без квартири. Проте, це не означає, що компанія, яка довгий час присутня на ринку, раптом не виявиться банкрутом в складній економічній ситуації і прикладів тому чимало. Тим більше немає гарантії, що велика фірма з великим стажем роботи надасть вам більш якісну послугу, ніж недавно створене молоде агентство. Перш за все, важливий професіоналізм і порядність ріелторів. Співробітники такого агентства можуть бути досвідченими фахівцями, які не поступаються за кваліфікацією представникам великих компаній.

Головні критерії при виборі агентства

Найважливіший фактор, який необхідно враховувати при виборі агентства, - це професійна репутація як ріелтора, так і агентства в цілому. Що може бути надійною гарантією підтвердження «доброго імені» компанії? Нерідко це рекомендації друзів і знайомих, думці яких ви довіряєте. Їм довелося скористатися послугами агентства, і вони залишилися задоволені. Ви йдете в ту ж компанію, при цьому ваша думка виявляється інша. Тут немає нічого дивного, так як кожна людина оцінює якість послуги, виходячи зі своїх суб'єктивних критеріїв. Для когось головну роль відіграє точне виконання договору, інший найбільше цінує якість сервісу. Отже, наявність рекомендації явно недостатньо при виборі агентства.

Юридична перевірка аспектів угоди

Надійність і безпека угоди - ось головний критерій при виборі ріелторського агентства. Що ж означає це поняття? В першу чергу, це правова експертиза всіх аспектів угоди. При цьому здійснюється перевірка:

 • власника квартири (його дієздатності, чи не перебуває він на обліку в психоневрологічному або наркологічному диспансері, його відносин з правоохоронними органами)
 • правовстановлюючих документів;
 • історії переходу права власності на об'єкт нерухомості;
 • наявності обтяжень, накладених на нерухомість за рішенням суду або кредитними договорами;
 • відсутності зацікавлених третіх осіб (це можуть бути, наприклад, неповнолітні діти або в разі отримання квартири у спадок - інші претенденти на право власності);
 • дотримання законності в разі проведення перепланування або реконструкції;
 • якості житла, якщо воно купується в новобудові.

Це далеко не повний перелік дій, виконання які має взяти на себе агентство при юридичному супроводі угод з нерухомістю. Тонкощів тут багато і від того, наскільки серйозно ріелторська фірма підходить до цього питання, багато в чому залежить надійність угоди. Випадків, коли після покупки квартири нові власники стикаються з серйозними проблемами, досить багато. На практиці нерідко буває, що фахівці агентства по нерухомості на словах гарантують повну і всебічну перевірку правових аспектів угоди, але при цьому ніяких документів, що підтверджують проведення перевірки, не пред'являється. Чому так відбувається? Агентство просто уникає відповідальності, не бажаючи брати на себе додаткові ризики. Адже, якщо клієнт має на руках подібний висновок про результати перевірки, то в подальшому, в разі винекнення проблем - він може предявити притензії компанії.

Правова підтримка клієнтів після укладення угоди

Є ще один важливий момент. На практиці юридичний супровід клієнтів зазвичай закінчується в останній момент укладання угоди. Що відбувається далі, співробітників агентства вже не хвилює - комісійна винагорода отримано. Підтвердженням сумлінності компанії буде письмове зобов'язання про правову підтримку після завершення угоди. Провели супровід угоди - взяли на себе відповідальність за її можливі наслідки. Компанії, що дотримуються цього принципу, заслуговують довіри клієнтів.

Зобов'язання ріелторської компанії перед клієнтами

Які аспекти укладення договору необхідно враховувати клієнтам? Не варто довіряти гарантіям, даними в усній формі. Необхідно уважно вивчити договір про надання послуг, особливу увагу звернувши на те, які зобов'язання бере на себе агентство по правовій перевірці аспектів угоди і юридичній підтримці клієнтів по її завершенню.

Резюмуючи вищесказане, виділимо зобов'язання агентства перед клієнтами, що мають першорядне значення:

 • проведення правової перевірки всіх аспектів угоди;
 • надання клієнту письмового висновку про її результати;
 • письмове зобов'язання агентства з надання правової підтримки клієнта після угоди в разі потреби.

Наведені вимоги спрямовані на реальний захист інтересів клієнтів і є важливим критерієм при виборі агентства з нерухомості.

До питання про комісійну винагороду

Інтереси ріелторів і клієнтів в цьому питанні протилежні. Споживачі завжди шукають постачальників послуг, які пропонують низькі в порівнянні з іншими ціни. Чи завжди виправданий такий підхід, особливо, якщо це стосується угод з нерухомістю? У відповідності зі сформованою на сьогоднішній день практикою, середній розмір комісійної винагороди за ріелторські послуги становить 3% від суми угоди. Це стосується «простих» угод (продаж або купівля квартири). У разі так званих «альтернативних» угод, коли потрібно продати існуючу квартиру і придбати нову, вартість ріелторських послуг зростає до 4-5%.

Якщо агентство з нерухомості пропонують розцінки нижче наведених, то це, як мінімум, має викликати настороженість клієнта і необхідність серйозного аналізу при виборі рішення. Варіанти можуть бути різні - від невключення в зазначений відсоток вартості послуги, наприклад, з проведення правової експертизи (вона оплачується окремо) до відвертого шахрайства.

Не треба забувати, що високій якості наданої послуги повинна відповідати гідна оплата.

Висновки

Наведений короткий аналіз з питання вибору агентства нерухомості не претендує на те, щоб охопити всі аспекти цієї проблеми. Існує ряд важливих факторів, які не були порушені. До їх числа можна віднести питання, що стосуються рівня сервісу, а також прозорості діяльності агентства по нерухомості. Не можна скидати з рахунків і людський фактор. Останнє може ставитися як до керівника компанії, так і конкретного ріелтору, з яким ви будете працювати. Що стосується керівництва компанії, то дійсно нерідко на основі наявної інформації або зовнішнього враження ми робимо висновки про ступінь довіри до агентства. Професійні та людські якості фахівця, який займається вашою угодою, також мають велике значення.

Таким чином, метою даного матеріалу є бажання допомогти споживачам уникнути найбільш поширених помилок при виборі ріелторського агентства.


Переглядів: 278
Дата добавлення: 2019-07-10
Добавив: Robot Home24