Оцінка


1. Що таке цвіль і чим вона небезпечна?

Цвіль - це надзвичайно живучі мікроскопічні гриби, які бувають двох видів: міцеліальні - складаються з розгалужених ниток, по-науковому іменованих гіфами; і дріжджові - з круглих клітин. Всього в світі існує понад мільйон різновидів цвілі, з яких більш-менш вивчена приблизно лише десята частина.

Цвіль є буквально скрізь - в землі, в повітрі, в незаселених місцях і в житло людини, видима і невидима неозброєним оком. Причому буває як шкідлива цвіль, так і корисна - з такою можна згадати, наприклад, французькі сири з пліснявою.

Шкідлива цвіль ділиться на:

 • Аллергенная цвіль - виділяє спори, які призводять до алергічних реакцій у людини;

 • Токсична цвіль - виділяє речовини, небезпечні для здоров'я людини. Навіть невеликий обсяг цих речовин може призводити до головних болів, набряку легенів, нудоти і блювоти;

 • Патогенна цвіль - може проникати в тіло людини, викликаючи хронічні заблолеванія, особливо у дітей, людей похилого віку і у тих, хто має ослаблений імунітет.

2. Звідки береться грибок в будинку?

Цвіль - головний бич старих будинків, особливо радянських багатоповерхівок. Вона з'являється там, де є вогкість, погано працює опалення і немає вентиляції (або вона недостатня). Саме ці проблеми найчастіше зустрічаються в багатоповерхівках часів СРСР - особливо це стосується порушення природної вентиляції. Справа в тому, що за розрахунками проектувальників таких будинків їх вентиляція повинна була здійснюватися шляхом припливу свіжого повітря через нещільності в дерев'яних вікнах і його подальшого видалення через стояки вентиляції, що йшли в стінах біля кухонь і санвузлів.

У наш час масового встановлення пластикових вікон приплив свіжого повітря в квартири значно погіршується і природна вентиляція більше не працює так, як треба. При цьому установка витяжної вентиляції проблему не вирішує, як і періодичне провітрювання квартир відкриттям вікон - щоб повітрообмін був постійним, в таких випадках потрібно встановлювати спеціальні припливні клапани.

Тому коли є застій повітря, варто десь завестися вогкості - і привіт, грибок і пліснява на стінах! Він може з'явитися як в приміщеннях з традиційно високою вологістю (на кухні або у ванній), так і в звичайних кімнатах - наприклад, за шафою в передпокої, куди на літо повісили в повному обсязі просохле після весняної негоди пальто.

Якщо говорити про більш точні показники, при яких можлива поява цвілі в будинку, то це висока вологість (понад 60%), температура (від 20 до 35 градусів по Цельсію) і кисле середовище (рН нижче 7).

3. Як не допустити появи цвілі в житло?

Простіше за все не допускати появи цвілі в будинку - для цього необхідно забезпечити нормальну вентиляцію в житло:

 • Встановити припливні клапани в кімнатах (для надходження в приміщення свіжого повітря);

 • Позбутися від порогів в міжкімнатних дверних отворах для безперешкодного руху повітря з приміщення в приміщення навіть при закритих дверях;

 • Не допускати занадто великих і різких перепадів температури в житло (наприклад, не охолоджувати його, провітрюючи взимку) або нерівномірного прогріву приміщень в опалювальний сезон;

 • Не допускати промерзання стін взимку;

 • Утеплити кути і зовнішні стіни в торцевих кімнатах будівель;

 • Підтримувати в приміщеннях оптимальний рівень вологості (взимку - не більше 55-60%);

 • Чи не захаращувати вентиляційні решітки і як мінімум раз на рік займатися їх чищенням.

4. Як позбутися від цвілі?

Але що робити, якщо цвіль в квартирі все ж з'явилася? Як позбутися від грибка на стінах, вікнах або стелі?

В першу чергу слід визначити, з якої саме цвіллю ми маємо справу. Трохи допомогти в цьому може її колір.

 1. Біла цвіль - частіше зустрічається в приватних будинках і набагато рідше - в квартирах. Її іноді плутають з висолами на стінах, але відрізнити їх легко: якщо висолів взяти в руку (не забуваємо про захисних рукавичках!), Він буде кришитися при натисненні на нього пальцями, а цвіль - м'ятися. Якщо біла цвіль завелася нема на стіні, а наприклад в горщику з квітами на вікні, від неї можна спробувати позбутися, періодично поливаючи рослина водою, в якій треба розбавити трохи лимонної кислоти. На стіні ж (особливо якщо вона з дерева) потрібно прибрати всю уражену цвіллю ділянку і обробити це місце і навколо нього за допомогою захисної рідини.

 2. Чорна цвіль - найбільш небезпечний вид для здоров'я людини. Насправді чорний колір мають багато різновидів грибків, але найбільш часто зустрічаються три з них - Penicillium, Aspergillus і Cladosporium (він же гасовий гриб, що не цурайтесь харчуватися навіть нафтопродуктами). Чорну цвіль в будинку потрібно не тільки знищувати Після позбавлення від колоній кімнати слід добре просушити і посилити вентиляцію.

 3. Зелена цвіль - часто супроводжується мохом і любить сирі, вологі куточки в ваше будинку, особливо якщо там є постійне підтікання вологи.

 4. Синя цвіль - дуже чіпка і стійка, вражає в першу чергу дерево, причому проникає навіть всередину деревини під захисний шар фарби або лаку. Постраждалі ділянки потрібно ретельно очистити від цвілі і обробити захисними засобами.

Кращий спосіб вивести цвіль - використовувати проти грибка сильнодіючі хімічні препарати, не забуваючи при цьому про засоби індивідуального захисту. А якщо площа ураження занадто велика або грибок проник в товщу стін будинку, рекомендується залучити до боротьби з ним спеціалізовані компанії.

Якщо ж ви впевнені, що зможете впоратися самі - не забудьте як слід підготуватися до війни з загарбником!

3. Чим краще за все прибрати цвіль і як саме це зробити?

Кращий засіб від цвілі - хімічні препарати, які містять в своєму складі хлор або сполуки бору. При цьому є як універсальні засоби, якими можна труїти будь які грибки, так і спеціалізовані - для певного типу цвілі. Правда, для їх використання треба точно розуміти, з чим ви маєте справу - тут без консультації з фахівцем не обійтися.

Обробка стін від цвілі хімікатами проводиться в такому порядку:

 1. Забезпечується гарне провітрювання приміщення на час обробки стін (стелі, предметів меблів і так далі) від цвілі;

 2. Виявлений ділянку з грибковим ураженням змочується водою - щоб запобігти масовий викид спор в повітря;

 3. Уражене місце обробляється хімічним засобом від цвілі і грибка. Причому обробку потрібно проводити не тільки там, де є видиме ураження, але і приблизно на 1 метр за його межами в кожну сторону. Після того, як оброблене місце просохне, обробку слід повторити ще 1-2 рази;

 4. Використовуючи металеву щітку, ніж, скребок або інший наявний під рукою відповідний інструмент, видаліть видиму цвіль, безжально прибираючи будь пошкоджено нею шари: лак, шпалери, фарбу, штукатурку і так далі. Якщо грибок проник глибоко в матеріал стіни або меблів, можна спробувати застосувати препарат, який проникає через гіфи в грибницю, що знаходиться в глибині матеріалу, і знищує її. Якщо це не допоможе, потрібно буде прибирати і міняти уражену ділянку цілком (або викидати уражені предмети меблів).

 5. Після повної зачистки ураженої ділянки його треба обробити захисними засобами і добре провітрити приміщення. Протягом доби-двох їм краще не користуватися, якщо це можливо.

 6. Дистанційні елементи, уражені пліснявою потрібно знищити - найкраще спалити.

6. Чи можна вивести цвіль, не купуючи дорогущую "хімію"?

Прибрати цвіль за допомогою народних засобів теж можна, але не всяку і дивлячись наскільки вона у вас розрослася. На жаль, з великими обсягами поразок ефективно може впоратися лише хімія. Але тим не менш, іноді допомагають і засоби від цвілі простіше. Що ж можна закликати для боротьби з цвіллю з полиць домашньої кухні або комори?

Відбілювач

Доврольно універсальний засіб для боротьби з цвіллю будь-яких видів: що входить в його склад гіпохлорит натрію (він же натрій хлорноватістокіслий), що містить 95% хлору, знищує не тільки грибок, а й його суперечки. Ідеально підійде для того, щоб позбутися від цвілі як на твердих і гладких поверхнях, так і на шорсткуватих. Основний недолік: негативний вплив на зовнішній вигляд деяких предметів (знебарвлення або зміна кольору) і загальна токсичність, що вимагає захисних заходів при роботі з цією рідиною (точніше, її розчином - для боротьби з грибком відбілювач розводять у воді в співвідношенні 1 до 10).

Харчова сода

На відміну від відбілювача, найбільш безпечна і екологічна, а й найменш ефективна. тим не менш, вона теж вбиває деякі грибки. Для цього 10-12 грамів соди (чайна ложка з гіркою) розводять в 200-250 мл води і цим розчином обприскують уражені грибком поверхню. Або протирають її змоченою в розчині губкою. Причому повністю змивати соду з поверхні не рекомендують - для її дії потрібен якийсь час.

Перекис водню

Засіб з домашньої аптечки, яке також має протигрибкові властивості. Найпростіший 3% -й розчин перекису водню можна використовувати для того, щоб прибрати цвіль на багатьох видах поверхонь, включаючи навіть тканини. Також має відбілюючі властивості, тому слід використовувати його з обережністю в цьому відношенні.

Оцет

Як і перекис або соду, оцтом можна розбризкувати иил протирати уражені грибком місця і змивається приблизно через годину після цього звичайною водою. Еффеківнее не надто висока, тому потрібна періодична обробка уражених цвіллю місць (наприклад, раз на тиждень) для профілактики повторного появи в них плісняви. Другий недолік - запах, який момжно вивітрити лише через деякий час після обробки.

Нашатирний спирт

Непогано прибирає цвіль з гладких поверхонь (наприклад, з пластику, плитки або скла), але абсолютно неефективний на шорсткуватих і пористих. Для боротьби з цвіллю змішується в співвідношенні 1 до 1 з водою і цим розчином обприскується уражену ділянку. Через несоклько годин він промивається водою. Основний недолік - різкий і неприємний запах, від якого важко позбутися після обробки.

Масло чайного дерева

Для боротьби з цвіллю і грибком використовується 2 чайні ложки (10 мл) олії, які розводяться в 0,5 л води. Отриманий розчин наноситься на уражену цвіллю поверхню кілька разів, поки повністю в неї не вбереться. Масло чайного дерева також має сильний запах, який потрібно вивітрювати протягом длітельтного часу.

Бура

Стакан (200-250 мл) бури розводять в 4 літрах гарячої води і розпилюють на цвіль. Через пару хвилин за допомогою щітки ділянку очищають, при необхідності процедуру повторюють кілька разів.


Переглядів: 849
Дата добавлення: 2019-08-07
Добавив: Oleg Berlin