Оцінка


Карантин в Україні триває вже майже три місяці , і за цей час чимало галузей зазнали суттєвих змін. Вплинула пандемія і на український ринок нерухомості: будівництва призупинилися, а попит на житло впав більш, аніж на 50%. Чи купуватимуть після карантину українці житло?

Комерційний директор SAGA Development Володимир Даниленко зазначає, що поки карантин не закінчився і бізнес не відчув всіх його наслідків, адже значну частку покупців первинної житлової нерухомості становлять представники малого і середнього бізнесу.

"Найзначніший спад продажів ми відчули в квітні – продажі впали на 40% порівняно з докарантинним періодом. Це середній показник, рівень продажів суттєво відрізняється щодо різних об'єктів. Вже наприкінці квітня, коли намітилися передумови до ослаблення карантину, ми помітили пожвавлення серед покупців. У травні продажі зросли і становили близько 75% докарантинного рівня. Повноцінне відновлення попиту ми очікуємо до вересня", – каже Даниленко.

Директор з питань маркетингу багатофункціонального ЖК "Polaris Home & Plaza" Анжеліка Саакян каже, що за час карантину до 90% впав попит в економ-класі, до 50% в бізнес- і преміум-класі і на 20-25% в об'єктах нових форматів житла, таких як багатофункціональні житлові комплекси і об'єкти love-work-play. Зате зріс відкладений попит.

"Після істотних пом'якшень карантину, останньої декади травня спостерігалася активізація потенційних покупців: кількість дзвінків до відділів продажів зросла в середньому на 20%. При цьому поступово ринок став виходити на докризовий рівень: вже зараз можемо казати, що кількість продажів збільшилася на 3% в сегментах економ і елітного житла, на 4-5% в об'єктах комфорт і бізнес-класу і на 6-8% в ЖК нових форматів", – каже Саакян.

Вона додала, що за підсумками червня-липня рівень продажів може істотно зрости – до 12-14%, наприклад, в об'єктах нових форматів, до 12% – на об'єкти комфорт-класу, до 10% – на бізнес-житло, і до 8% – на елітні і квартири економ-класу.

Керівник проєкту Rusaniv Residence Олександр Ізаров додав, що в період карантину і на тлі зниження продажів істотно загострилася боротьба за покупця: чимало компаній, щоб зберегти або знизити різке скорочення угод, вжили низку заходів, зокрема пропонуючи інвесторам придбати квартиру за найвигіднішими цінами.

"До 80% всіх продажів припадатимуть на житлові комплекси підвищеної комфортності і функціональності, які дають можливість покупцеві не тільки придбати якісну квартиру в сучасному житловому комплексі з розвиненою і функціональною інфраструктурою, а ще й використати покупку як спосіб збереження та примноження капіталу. На сьогодні купівля квартири в таких об'єктах на початковому етапі будівництва і до моменту введення в експлуатацію прогнозовано може зрости в ціні практично в 1,5 раза", – вважає Ізаров.

Водночас економісти налаштовані не так позитивно і зазначають, що у людей просто не буде грошей на купівлю житла. Так, незалежний експерт і кандидат економічних наук Олександр Хмелевський розповів, що не варто очікувати найближчим часом зростання попиту на житло.

"Світова економічна криза вже почалася і триватиме як мінімум до середини 2021 року. На Україну очікує падіння економіки, зростання безробіття, скорочення доходів населення тощо. Тому відновлення ринку нерухомості відбуватиметься не раніше від осені 2021 року. Найбільше постраждав ринок бюджетного житла. Там спостерігається найбільше падіння цін. Однак постраждали і інші сегменти. Невизначена економічна і політична ситуація стримує покупців", – каже Хмелевський.

Переглядів: 197
Дата добавлення: 2020-06-10
Добавив: Robot Home24