Оцінка


Новий закон про захист прав інвесторів в житлове будівництво і мінімізації ризиків при інвестуванні в новобудови повинен убезпечити українців, які вкладають кошти в нерухомість на етапі її будівництва, і врегулювати ринок житла, що будується. Заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе анонсував обговорення нового законопроекту в жовтні 2018 року.

Тисячі українців сьогодні числяться в списках ошуканих інвесторів будівництва. Практично в кожному великому місті є заморожені житлові комплекси, в будівництво яких люди вже вклали гроші. Причому зробили це в 2005, 2008, 2010 роках і пізніше.

Основна частина житлових комплексів була заморожена в кризові роки, коли ціни на будматеріали і послуги різко зросли і будівельні компанії виявилися не в змозі покривати витрати на будівництво за рахунок раніше обумовлених внесків інвесторів.

Також поширеною в Україні практикою є відвертий обман пайовиків, коли кошти на великому будівництві крадуться в міру зведення кожного наступного будинку або секції житлового комплексу. В результаті одна або кілька останніх черг будівництва або не починається взагалі, або зводиться не в повному обсязі і заморожується на довгі роки.

Фактично, ніякої можливості домогтися справедливості (отримати квартиру, за яку вже заплачено, або хоча б фінансову компенсацію) у ошуканих вкладників немає. Правоохоронці роками шукають відповідальних за недобудови, роками ведуть судові розгляди, але інвестори не отримують нічого. У рідкісних випадках питання вирішується шляхом передачі таких об'єктів іншим забудовникам, які, врешті-решт, вводять будинку в експлуатацію. Але таких прикладів в Україні дуже мало.

Законопроект, який зараз проходить обговорення, включає три основні блоки, спрямованих, з одного боку, на захист інвесторів (і майбутніх, і вже ошуканих), а з іншого - на покарання недобросовісних забудовників і контролюючих органів, які допустили порушення.

Захист вже ошуканих інвесторів, згідно з новим законопроектом, полягає в тому, що повинен бути визначений орган влади, який присвоює житлового комплексу статус "проблемного об'єкта" і визначає джерела фінансової компенсації ошуканим інвесторам.

Що стосується майбутніх інвесторів, то для їх захисту пропонується:

  • обов'язкове страхування ЖК на випадок незавершеного будівництва;
  • створення Фонду страхування інвестицій в житло;
  • створення єдиного держреєстру договорів інвестування житла (щоб уникнути продажу однієї квартири кільком особам);
  • заборона на будівництво інвестиційного житла на орендованій землі;
  • зобов'язання для забудовників проводити нульовий цикл будівництва до початку продажу об'єкта.

Новий закон також передбачає ряд покарань:

  • введення кримінальної відповідальності для забудовників за грубі порушення прав інвесторів;
  • введення відповідальності для контролюючих органів, які допустили порушення законодавства при зведенні інвестиційного житла;
  • обов'язок для девелоперів вказувати терміни здачі об'єктів в договорах інвестування і виплачувати компенсацію в разі зриву дат запуску ЖК в експлуатацію.

Експерти в сфері будівництва вже встигли оцінити законопроект. На їхню думку, він може створити видимість вирішення проблеми, але не вирішити її остаточно. У забудовників є досить "щодо законних" способів обдурити інвестора або зняти з себе відповідальність в разі фінансового форс-мажору. Наприклад, зараз квартири на первинному ринку часто продаються через фірми-посередники (фінансові компанії, кооперативи та інше), у яких взагалі немає майна і активів. Можливість захисту прав інвесторів в такому випадку мінімальна.

Переглядів: 235
Дата добавлення: 2019-01-04
Добавив: Vitaliy HOME