Оцінка


У січні-вересні забудовники здали на 38% менше житла в порівнянні з трьома кварталами минулого року. Кількість нових будівництв скорочується. Український ринок нерухомості показує не найкращі результати роботи. За дев'ять місяців обсяг введеного в експлуатацію квартир в Україні скоротився на 36%, в Києві - на 45%, а в Київській області - на 33%, йдеться у Звіті про фінансову стабільність НБУ. Дані Державної служби статистики трохи відрізняються, але теж свідчать про падіння ринку.

Зниження обсягів будівництва пов'язано з високими результатами минулого року, а також відходом з ринку невеликих компаній.

Ринок Стабілізувався. Головна причина - нетипово висока база порівняння, йдеться в звіті НБУ. Минулий рік виявився для ринку нерухомості рекордним. За перші три квартали 2017 року було введено в експлуатацію в два рази більше квартир в порівнянні з січнем-вереснем 2016 року.

На його думку, на рекордні показники 2017-го найбільше вплинув будівельний бум, який виник на тлі фінансової нестабільності в 2014 році. Гривня почала різко девальвувати, українці вкладали свої накопичення в національній валюті в будівництво, щоб убезпечити їх від знецінення.

Попит породив пропозицію і девелопери почали активно братися за нові проекти, Середній термін будівництва багатоквартирного будинку становить 2-3 роки, так що саме на 2017-й припала левова частка початих тоді проектів, що і забезпечило рекордні обсяги.

Ще одна особливість, яку помітили в НБУ: Київ і область втрачають свої позиції. У січні-вересні на столичний регіон довелося 38% в загальному обсязі введеного в експлуатацію житла. За аналогічний період минулого року - 41%.

Також скорочується частка однокімнатних квартир і збільшується число трикімнатних. Ринок перенасичений пропозиціями, особливо в економ-класі, зараз на одного потенційного покупця квартири в економ-класі доводиться до 50 варіантів.

Забудовники йдуть. Будівництво стає привабливим бізнесом тільки для великих системних компаній. Кількість новачків, які хотіли спробувати свої сили в будівництві житла в порівнянні з 2015-2016 роками скоротилося на 20%". Решта не витримали конкуренції.

У вересні ціни на будівельно-монтажні роботи виросли на 23,3% в порівнянні з вереснем минулого року, говориться в звіті. Забудовники за той же період підвищили ціни не більше ніж на 10%. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ з 1 жовтня встановило оціночну собівартість будівництва квадратного метра житла на рівні 11 849 грн, що на 10,2% вище в порівнянні з аналогічним місяцем минулого року.

"Підвищення собівартості будівництва житла та вимог до його якості після введення нових Державних будівельних норм чинитиме тиск на собівартість будівництва забудовників", - відзначають автори Звіту про фінстабільності.

Що буде відбуватися з ринком далі? Пропозиція буде знижуватися, прогнозують в НБУ. Кількість виданих дозволів на будівництво в січні-вересні скоротилося на 85% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Переглядів: 274
Дата добавлення: 2019-01-19
Добавив: Vitaliy HOME